Od dnia 10 sierpnia 2022 r. wspólnoty mieszkaniowe muszą ponownie organizować zebrania roczne. Nie można powoływać się już na przepisy covidowe, które sankcjonowały brak zwołania zebrania przez zarządy i zarządców wspólnot w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i w stanie epidemii. Ustawodawca uchylił przepis art. 90 tzw. „ustawy covidowej”. Oznacza to, że wspólnoty mieszkaniowe, które nie zwołały zebrania w czasie obowiązywania art. 90 ustawy covidowej mają od dnia 10 sierpnia 2022 r. dokładnie 6 tygodni na zwołanie zebrania rocznego.
Czy można organizować zebrania wspólnot mieszkaniowych w 2023 roku?
Przepis art. 25 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, który wszedł w życie w dniu 10 sierpnia 2022 r. uchylił art. 90 ustawy covidowej. Oznacza to, że zarządcy i zarządy wspólnot nie mogą już dłużej powoływać się na stan zagrożenia epidemicznego i są obowiązani zwołać zebranie roczne wspólnoty. Wobec tego, w 2023 roku zarząd lub zarządca obowiązany jest zwołać zebranie wspólnoty mieszkaniowej w pierwszym kwartale tego roku.
Co w przypadku uchylania się zarządu lub zarządcy od zwołania zebrania?
Jeżeli Twój zarządca lub zarząd nadal uchyla się od zwołania zebrania, to w pierwszej kolejności powiadom go o tym, że art. 90 ustawy covidowej już nie obowiązuje a tym samym zgodnie z art. 30 ustawy o własności lokali ma obowiązek zwołać zebranie. W przeciwnym razie, każdy z właścicieli może zwołać zebranie wspólnoty samodzielnie tj. bez zgody zarządu lub zarządcy. W mojej ocenie, skoro zarządca lub zarząd nie wypełnia swoich podstawowych obowiązków to na takim zebraniu najlepiej go odwołać i zawrzeć umowę z innym zarządcą, czy też powołać nowy zarząd. Skoro zarządca lub zarząd wspólnoty nie chce współpracować i nie wypełnia obowiązków nałożonych przepisami ustawy, to może narażać całą wspólnotę na szkodę. W jaki sposób odwołać zarządcę lub zarząd, dowiesz się w innych wpisach znajdujących się na blogu.