Zebrania wspólnot mieszkaniowych a COVID-19 w 2023 roku

Karolina Trzeciak-Wach - Zdjęcie profilowe Karolina Trzeciak-Wach
27 December 2022
Maseczki na Covid I zebranie wspólnoty mieszkaniowej

Od dnia 10 sierpnia 2022 r. wspólnoty mieszkaniowe muszą ponownie organizować zebrania roczne. Nie można powoływać się już na przepisy covidowe, które sankcjonowały brak zwołania zebrania przez zarządy i zarządców wspólnot w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i w stanie epidemii. Ustawodawca uchylił przepis art. 90 tzw. „ustawy covidowej”. Oznacza to, że wspólnoty mieszkaniowe, które nie zwołały zebrania w czasie obowiązywania art. 90 ustawy covidowej mają od dnia 10 sierpnia 2022 r. dokładnie 6 tygodni na zwołanie zebrania rocznego.

Czy można organizować zebrania wspólnot mieszkaniowych w 2023 roku?

Przepis art. 25 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, który wszedł w życie w dniu 10 sierpnia 2022 r. uchylił art. 90 ustawy covidowej. Oznacza to, że zarządcy i zarządy wspólnot nie mogą już dłużej powoływać się na stan zagrożenia epidemicznego i są obowiązani zwołać zebranie roczne wspólnoty. Wobec tego, w 2023 roku zarząd lub zarządca obowiązany jest zwołać zebranie wspólnoty mieszkaniowej w pierwszym kwartale tego roku.

Co w przypadku uchylania się zarządu lub zarządcy od zwołania zebrania?

Jeżeli Twój zarządca lub zarząd nadal uchyla się od zwołania zebrania, to w pierwszej kolejności powiadom go o tym, że art. 90 ustawy covidowej już nie obowiązuje a tym samym zgodnie z art. 30 ustawy o własności lokali ma obowiązek zwołać zebranie. W przeciwnym razie, każdy z właścicieli może zwołać zebranie wspólnoty samodzielnie tj. bez zgody zarządu lub zarządcy. W mojej ocenie, skoro zarządca lub zarząd nie wypełnia swoich podstawowych obowiązków to na takim zebraniu najlepiej go odwołać i zawrzeć umowę z innym zarządcą, czy też powołać nowy zarząd. Skoro zarządca lub zarząd wspólnoty nie chce współpracować i nie wypełnia obowiązków nałożonych przepisami ustawy, to może narażać całą wspólnotę na szkodę. W jaki sposób odwołać zarządcę lub zarząd, dowiesz się w innych wpisach znajdujących się na blogu.

Spis treści
Prawniczka Karolina Trzeciak-Wach w czerwonej kurtce siedzi przy biurku i uśmiecha się do interesariusza

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?

Skorzystaj z pomocy specjalisty od prawa mieszkaniowego.

Umów się na jednorazową konsultację online i uzyskaj odpowiedź na Twoje pytania lub profesjonalne wsparcie prawne.

Nie przegap najważniejszych informacji ze świata prawa mieszkaniowego

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z zakresu prawa mieszkaniowego. Nie pozwól, aby ważne zmiany czy aktualizacje umknęły Twojej uwadze - dołącz do grona naszych czytelników już dziś.