W ramach prowadzonej kancelarii pomagamy właścicielom nieruchomości, zarządcom i administratorom oraz wspólnotom mieszkaniowym. Tym od lat zajmujemy się na co dzień.
Zakres działań kancelarii obejmuje:
- kompleksową obsługę prawną wspólnot mieszkaniowych, zarządców i administratorów nieruchomości.
- Prowadzenie postępowań windykacyjnych przeciwko dłużnikom wspólnot mieszkaniowych.
- Pomoc prawną w zakresie zgłaszania wad i usterek na częściach wspólnych nieruchomości oraz w indywidualnych lokalach i domach.
- Prowadzenie postępowań sądowych przeciwko deweloperom w zakresie wad oraz usterek nieruchomości i wad nieruchomości wspólnych.
- Dochodzenie kar umownych i odszkodowań od deweloperów z tytułu opóźnienia w przeniesieniu własności lokalu.
- Dochodzenie odszkodowania od dewelopera w przypadku zaliczania powierzchni ścianek działowych do powierzchni lokalu.
- Doradztwo prawne przy zmianie zarządcy lub administratora nieruchomości.
- Prowadzenie audytów wspólnot mieszkaniowych w zakresie prawidłowego zarządzania nieruchomościami.
- Doradztwo prawne dla administratorów i zarządców w zakresie przejęcia w zarządzanie danej nieruchomości oraz w kwestiach przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
- Tworzenie i opiniowanie uchwał wspólnot mieszkaniowych oraz umów zawieranych przez wspólnoty mieszkaniowe.
- Prowadzenie postępowań sądowych w sprawie uchylenia, stwierdzenia nieważności uchwał wspólnot mieszkaniowych.
- Doradztwo prawne w zakresie prawa sąsiedzkiego.
- Przygotowanie dokumentacji i wdrożenia RODO dla wspólnot mieszkaniowych i zarządców.
- Analizę, opiniowanie i przygotowywanie umów budowlanych, projektowych oraz umów z podwykonawcami.
- Szczegółowe opiniowanie umów deweloperskich.
To nas wyróżnia
Specjalizujemy się w tej dziedzinie prawa od kilkunastu lat, znamy ją od podszewki. Nie zajmujemy się innymi sprawami. Śledzimy na bieżąco orzecznictwo, publikacje naukowe oraz pisma branżowe. Znamy język tego biznesu, umiemy się nim posługiwać i nie sprawia nam problemu odróżnienie zarządcy od administratora i zarządu wspólnoty 😉. Nie boimy się prowadzić postępowań przeciwko deweloperom. To dla nas chleb powszedni.
Znamy nieuczciwe i podstępne praktyki stosowane przez nierzetelnych zarządców i deweloperów. Znamy też drugą stronę medalu, czyli trudnego klienta, z którym borykają się rzetelni i profesjonalni zarządcy. Pomagamy w rozmowach z takim klientem, chronimy przed odpowiedzialnością, podejmujemy inicjatywy, które mają zabezpieczyć interesy naszych klientów.
Sprawa sądowa jest zawsze ostatecznością, staramy się tak poprowadzić proces doradztwa prawnego, żeby jej unikać. Jeżeli jednak sprawa trafia już do sądu, nasze doświadczenie pozwala nam przewidzieć wiele scenariuszy i się na nie odpowiednio przygotować.
Dlaczego prawo nieruchomości? Moja historia
Nieruchomościami interesowałam się od zawsze. Mając zaledwie 6 lat prosiłam rodziców o kieszonkowe, abym mogła odkładać na zakup własnego mieszkania. Przy okazji odwiedzin „dorosłych” w moim domu rodzinnym opowiadałam im o moim planie zakupu mieszkania. Namawiałam ich na zrzutkę. Za skarbonkę służyła mi szuflada w szafie w moim pokoju, która była wypełniona starymi banknotami o nominałach 500 i 1000 zł, które małemu dziecku wydawały się ogromnym majątkiem. Później przyszła denominacja, a w ślad za nią pojawiła się świnka skarbonka 😊
Na początku mojej drogi prawniczej temat nieruchomości wydawał mi się zbyt powszechny, żebym mogła prowadzić praktykę specjalizującą się tylko w tym zagadnieniu. Zajmowałam się więc prawem nieruchomości i jednocześnie szukałam swojej niszy. W tym celu udałam się nawet do Anglii, gdzie ukończyłam studia International Commercial Law na Uniwersytecie w Exeter uzyskując tytuł LL.M. (magistra praw). Z czasem okazało się, że szukam zbyt daleko, a to na czym najlepiej się znam nie jest wcale powszechne i dobrze zagospodarowane wśród prawników. Dodatkowo dochodził aspekt praktyczny, który miałam okazję zgłębiać. Współpracując z osobami związanymi z nieruchomościami nabywałam coraz więcej wiedzy „od kuchni” dowiadując się z jakimi problemami mierzą się ludzie w tej branży. Tym sposobem, naturalne stało się założenie praktyki prawnej zorientowanej na prawo nieruchomości.
Dochodzi do tego wszystkiego aspekt filozoficzny i wartości, którymi staram się kierować w życiu. Osobiście uważam, że prawo własności, jako podstawowe, wciąż jest w Polsce zbyt słabo chronione. Powinno być odwrotnie. Dostrzegam również brak wiedzy w zakresie niektórych praw i obowiązków właścicieli nieruchomości. Moim celem jest zwiększanie świadomości w tym zakresie, w tym opracowywanie propozycji zmian legislacyjnych.
Chciałabym się przyczynić do zmian i zmniejszenia bylejakości w usługach deweloperskich i zarządzaniu nieruchomościami
Wiem jak wygląda ten rynek i z jakimi problemami spotykają się właściciele i zarządcy nieruchomości. Dlatego zapraszam Cię na prowadzonego przeze mnie bloga prawniczego, gdzie dzielę się nieodpłatnie swoją wiedzą. Jeżeli natomiast poszukujesz pomocnych materiałów do samodzielnego wykorzystania lub profesjonalnego wsparcia prawnika specjalizującego się w prawie nieruchomości, zapoznaj się z produktami oferowanymi na naszej stronie internetowej.