W ramach prowadzonej kancelarii pomagamy właścicielom nieruchomości, zarządcom i administratorom oraz wspólnotom mieszkaniowym. Tym od lat zajmujemy się na co dzień.
W pracy zawodowej zetknęłam się wielokrotnie z praktycznymi problemami prawnymi związanymi z nieruchomościami, w tym z różnego rodzaju patologiami. Wśród niechlubnych przykładów na pewno wymienić można: kiepskiej jakości zarządzanie nieruchomościami, tzw. „patodeweloperkę”, czy istnienie przez wiele lat nieuregulowanych kwestii współwłasności. Właściciel, który nie może w pełni korzystać ze swojej nieruchomości, to właściciel często sfrustrowany lub ponoszący niepotrzebne wydatki. Nierzadko narażony na szkodę majątkową. To ty jako właściciel ponosisz tego koszty, niezależnie od tego czy kupujesz mieszkanie z wadami od dewelopera, czy też płacisz nierzetelnemu zarządcy. W mojej praktyce prawnej pomagamy korzystać z nieruchomości zgodnie z prawem, zarówno właścicielom, jak i zarządcom,.
Dlaczego prawo nieruchomości? Moja historia
Nieruchomościami interesowałam się od zawsze. Mając zaledwie 6 lat prosiłam rodziców o kieszonkowe, abym mogła odkładać na zakup własnego mieszkania. Przy okazji odwiedzin „dorosłych” w moim domu rodzinnym opowiadałam im o moim planie zakupu mieszkania. Namawiałam ich na zrzutkę. Za skarbonkę służyła mi szuflada w szafie w moim pokoju, która była wypełniona starymi banknotami o nominałach 500 i 1000 zł, które małemu dziecku wydawały się ogromnym majątkiem. Później przyszła denominacja, a w ślad za nią pojawiła się świnka skarbonka 😊
Na początku mojej drogi prawniczej temat nieruchomości wydawał mi się zbyt powszechny, żebym mogła prowadzić praktykę specjalizującą się tylko w tym zagadnieniu. Zajmowałam się więc prawem nieruchomości i jednocześnie szukałam swojej niszy. W tym celu udałam się nawet do Anglii, gdzie ukończyłam studia International Commercial Law na Uniwersytecie w Exeter uzyskując tytuł LL.M. (magistra praw). Z czasem okazało się, że szukam zbyt daleko, a to na czym najlepiej się znam nie jest wcale powszechne i dobrze zagospodarowane wśród prawników. Dodatkowo dochodził aspekt praktyczny, który miałam okazję zgłębiać. Współpracując z osobami związanymi z nieruchomościami nabywałam coraz więcej wiedzy „od kuchni” dowiadując się z jakimi problemami mierzą się ludzie w tej branży. Tym sposobem, naturalne stało się założenie praktyki prawnej zorientowanej na prawo nieruchomości.
Dochodzi do tego wszystkiego aspekt filozoficzny i wartości, którymi staram się kierować w życiu. Osobiście uważam, że prawo własności, jako podstawowe, wciąż jest w Polsce zbyt słabo chronione. Powinno być odwrotnie. Dostrzegam również brak wiedzy w zakresie niektórych praw i obowiązków właścicieli nieruchomości. Moim celem jest zwiększanie świadomości w tym zakresie, w tym opracowywanie propozycji zmian legislacyjnych.
Chciałabym się przyczynić do zmian i zmniejszenia bylejakości w usługach deweloperskich i zarządzaniu nieruchomościami
Wiem jak wygląda ten rynek i z jakimi problemami spotykają się właściciele i zarządcy nieruchomości. Dlatego zapraszam Cię na prowadzonego przeze mnie bloga prawniczego, gdzie dzielę się nieodpłatnie swoją wiedzą. Jeżeli natomiast poszukujesz pomocnych materiałów do samodzielnego wykorzystania lub profesjonalnego wsparcia prawnika specjalizującego się w prawie nieruchomości, zapoznaj się z produktami oferowanymi na naszej stronie internetowej.