Wspólnoty Mieszkaniowe wielokrotnie spotykają się z koniecznością przycinki drzew rosnących na ich gruncie. Pojawia się zatem pytanie, czy podobnie jak w przypadku wycinki drzewa, również chęć przycięcia drzewa należy zgłosić do właściwego organu ?
Tylko w sytuacji, w której drzewo rośnie na terenie objętym opieką konserwatorską, tj. na terenie wpisanym do rejestru zabytków, potrzebne jest zezwolenie konserwatora. Wojewódzki konserwator zabytków, po dokonanych oględzinach, określi w jaki sposób można dokonać pielęgnacji drzewa.
W innym przypadku nie potrzebujemy zgody na dokonanie przycięcia drzewa.
Ale... ale…
jak to zwykle u nas bywa, istnieją pewne ograniczenia, do których właściciel musi się dostosować. Należy pamiętać, że przycinka drzewa nie może być dowolna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy wykonać prace w obrębie korony drzewa, które nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Od tego obowiązku istnieją następujące wyjątki:
1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;
3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.
Przy wykonaniu zabiegu określonego w punkcie 3 powyżej, tj. w celu przywrócenia statyki drzewa, należy najpierw odpowiednio to udokumentować, w tym zrobić dokumentację fotograficzną drzewa i przechowywać ją przez okres 5 lat od końca roku, w którym dokonano zabiegu.
Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% zniszczenie drzewa. W razie zaistnienia tych okoliczności, Wspólnocie Mieszkaniowej grozi kara pieniężna. Pamiętajcie, że przed przystąpieniem do prac należy również mieć na względzie ochronę gniazdujących ptaków w ich okresie lęgowym. O tym dowiecie się więcej w kolejnym moim wpisie.