Przycięcie drzewa – czy trzeba zgłaszać do właściwego organu?

Karolina Trzeciak-Wach - Zdjęcie profilowe Karolina Trzeciak-Wach
22 November 2021
drzewo pośród zieleni jesienią

Wspólnoty Mieszkaniowe wielokrotnie spotykają się z koniecznością przycinki drzew rosnących na ich gruncie. Pojawia się zatem pytanie, czy podobnie jak w przypadku wycinki drzewa, również chęć przycięcia drzewa należy zgłosić do właściwego organu ?

Tylko w sytuacji, w której drzewo rośnie na terenie objętym opieką konserwatorską, tj. na terenie wpisanym do rejestru zabytków, potrzebne jest zezwolenie konserwatora. Wojewódzki konserwator zabytków, po dokonanych oględzinach, określi w jaki sposób można dokonać pielęgnacji drzewa.

W innym przypadku nie potrzebujemy zgody na dokonanie przycięcia drzewa.

Ale... ale…

jak to zwykle u nas bywa, istnieją pewne ograniczenia, do których właściciel musi się dostosować. Należy pamiętać, że przycinka drzewa nie może być dowolna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy wykonać prace w obrębie korony drzewa, które nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Od tego obowiązku istnieją następujące wyjątki:

1) usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;

2) utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa;

3) wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

Przy wykonaniu zabiegu określonego w punkcie 3 powyżej, tj. w celu przywrócenia statyki drzewa, należy najpierw odpowiednio to udokumentować, w tym zrobić dokumentację fotograficzną drzewa i przechowywać ją przez okres 5 lat od końca roku, w którym dokonano zabiegu.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% zniszczenie drzewa. W razie zaistnienia tych okoliczności, Wspólnocie Mieszkaniowej grozi kara pieniężna. Pamiętajcie, że przed przystąpieniem do prac należy również mieć na względzie ochronę gniazdujących ptaków w ich okresie lęgowym. O tym dowiecie się więcej w kolejnym moim wpisie.

Spis treści
Prawniczka Karolina Trzeciak-Wach w czerwonej kurtce siedzi przy biurku i uśmiecha się do interesariusza

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?

Skorzystaj z pomocy specjalisty od prawa mieszkaniowego.

Umów się na jednorazową konsultację online i uzyskaj odpowiedź na Twoje pytania lub profesjonalne wsparcie prawne.

Nie przegap najważniejszych informacji ze świata prawa mieszkaniowego

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z zakresu prawa mieszkaniowego. Nie pozwól, aby ważne zmiany czy aktualizacje umknęły Twojej uwadze - dołącz do grona naszych czytelników już dziś.