Oznakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych

Karolina Trzeciak-Wach - Zdjęcie profilowe Karolina Trzeciak-Wach
18 November 2021
Oznakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych

Problem parkowania w miastach dotyczy nas wszystkich. Mało jest takich kwestii, które wywołują aż tak wiele frustracji i emocji wśród mieszkańców. Tylko prawidłowe oznakowanie drogi skutkować będzie możliwością odholowania nieprawidłowo zaparkowanego samochodu, czy też powszechniejszego „wlepienia” mandatu przez straż miejską. Chociaż jak wiemy, z interwencjami straży miejskiej bywa różnie …

Przyjrzyjmy się teraz prawidłowemu oznakowaniu miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej powinno być oznakowane:

1) znakiem poziomym P-18 uzupełnionym symbolem osoby niepełnosprawnej, przy czym stanowiska postojowe powinny mieć barwę niebieską;

2) znakiem pionowym P-18a (znak oznaczający parking-miejsca zastrzeżone) wraz z tabliczką oznaczająca osobę niepełnosprawną T-29.

Od 8.10.2015 r. pojawiła się istotna zmiana dotycząca obowiązkowego koloru nawierzchni stanowiska postojowego w kolorze niebieskim. Oznacza to, że od tego czasu cała nawierzchnia wyznaczająca miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej powinna być niebieska.

Nieprawidłowe oznaczenie będzie skutkowało tym, że straż miejska nie będzie mogła dokonać interwencji. Wobec czego, warto przyjrzeć się w jaki sposób oznakowane są miejsca dla niepełnosprawnych w Twojej nieruchomości.

Spis treści
Prawniczka Karolina Trzeciak-Wach w czerwonej kurtce siedzi przy biurku i uśmiecha się do interesariusza

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?

Skorzystaj z pomocy specjalisty od prawa mieszkaniowego.

Umów się na jednorazową konsultację online i uzyskaj odpowiedź na Twoje pytania lub profesjonalne wsparcie prawne.

Nie przegap najważniejszych informacji ze świata prawa mieszkaniowego

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z zakresu prawa mieszkaniowego. Nie pozwól, aby ważne zmiany czy aktualizacje umknęły Twojej uwadze - dołącz do grona naszych czytelników już dziś.