Kogo obciąża obowiązek sprzątania po psie

Karolina Trzeciak-Wach - Zdjęcie profilowe Karolina Trzeciak-Wach
19 November 2021
Kogo obciąża obowiązek sprzątania po psie

Trafiło ostatnio do mnie zapytanie jednej ze wspólnot mieszkaniowych, którą obsługuję, czy wspólnota mieszkaniowa może dostać karę pieniężną od straży miejskiej za niesprzątanie po psie ?

Stan sprawy wyglądał tak.

Pani Mieszkaniówka demonstrując brak specjalnych kubłów na psie odchody na terenie nieruchomości wspólnej, sprzątała po swoim psie w taki sposób, że wyrzucała je do siatki a siatkę tę wieszała na płocie. Do Pani Mieszkaniówki przyłączyli się inni mieszkańcy i zaczęli do tej siatki również wrzucać posprzątane przez siebie psie kupki. Proceder miał miejsce jakiś czas, aż tu nagle zaczęto przerzucać siatkę na drugą stronę ogrodzenia. To nie spodobało się właścicielowi „zanieczyszczanej” nieruchomości, który powiadomił o tym straż miejską.

Co grozi WM ? Co grozi zarządcy/administratorowi?

Co do zasady, nie ma podstaw do tego, żeby straż miejska wystawiła mandat całej WM lub zarządcy/administratorowi za nieprawidłowe sprzątanie po psach, czy też za brak specjalnych koszy na śmieci na terenie wspólnoty. Jeżeli nie ma specjalnych pojemników na psie kupki, to psie nieczystości można umieszczać w koszach ulicznych lub koszach na zmieszane odpady komunalne.

W opisanej sytuacji, radziłam jednak zarządcy lub zarządowi WM postawienie na terenie nieruchomości koszy na psie odchody. Może to zapewnić porządek na terenie nieruchomości i zapobiegnie konfliktowi z właścicielem sąsiedniej nieruchomości, który w opisanej sytuacji może skorzystać ze środków prawnych przewidzianych przez prawo cywilne (np. powództwo w zakresie immisji), co jest raczej mało prawdopodobne, ale wykluczyć się nie da.

Spis treści
Prawniczka Karolina Trzeciak-Wach w czerwonej kurtce siedzi przy biurku i uśmiecha się do interesariusza

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej?

Skorzystaj z pomocy specjalisty od prawa mieszkaniowego.

Umów się na jednorazową konsultację online i uzyskaj odpowiedź na Twoje pytania lub profesjonalne wsparcie prawne.

Nie przegap najważniejszych informacji ze świata prawa mieszkaniowego

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami z zakresu prawa mieszkaniowego. Nie pozwól, aby ważne zmiany czy aktualizacje umknęły Twojej uwadze - dołącz do grona naszych czytelników już dziś.